Brwinów też ma projekt budżetu

Brwinów

Uchylamy rąbka tajemnicy projektu przyszłorocznego budżetu kolejnej gminy w naszym regionie. Tym razem sprawdzamy, co szykuje Brwinów.

Budżet to kluczowy dokument gminy. Określa m.in. plan wydatków na dany rok, czyli inwestycje jakie zostaną zrealizowane. Dowiadujemy się zatem jakie czekają nas remonty i nowe przedsięwzięcia. Według projektu przygotowanego przez władze gminy, w przyszłym roku dochody wyniosą ponad 178,8 mln zł. Wydatki będą większe. To 181 mln zł. Deficyt w wysokości 2,2 mln zł. zostanie sfinansowany z wolnych środków z roku bieżącego.

Na inwestycje przeznaczono 30,5 mln zł. Jakie zadanie wpisano do projektu? To między innymi:

– opracowanie dokumentacji projektowej budowy ścieżki rowerowej przy drodze nr 720 od A2 w Biskupicach do DPS w Czubinie – 300 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej przybudowy skrzyżowań dróg wojewódzkich z drogami gminnymi – 73 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 701 z drogą powiatową 3111W w Domaniewie i Domaniewku – 10 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 719 ul. Warszawskiej w Otrębusach na odcinku od Helenowskiej do Natalińskiej wraz z przebudową DW 720 ul. Natalińskiej od skrzyżowania z ul. Warszawską do skrzyżowania z ul. Krótką – 10 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy skrzyżowania DW DW 719 z ul. Sportową – 110 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej budowy ronda na skrzyżowaniu DW 720 i ul. Piaseckiego (aktualizacja) – 51 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej budowy ronda w Milęcinie – 150 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Pruszkowskiej w Kaniach na odcinku od Strzeniówki do Granicy – 45 tys zł.
– przebudowa ul. Kampinoskiej – 1 mln zł.
– budowa drogi w Parku Miejskim – 690 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Sadowej w Otrębusach – 70 tys zł.
– opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Karolińskiej w Otrębusach – 390 tys zł.
– rozbudowa ul. Pruszkowskiej w Brwinowie – 2,6 mln zł.
– przebudowa skrzyżowania ulic Przejazd i Sochaczewskiej w Brwinowie – 150 tys zł.
– budowa chodnika wzdłuż ul. Sochaczewskiej od 11 Listopada do osiedla – 200 tys zł.
– budowa ul. Słonecznej w Mosznie i Krosnach Wsi – 1,5 mln zł.
– projekt rozbudowy ul. Świerkowej w Otrębusach – 5 tys zł.
– opracowanie projektu przebudowy ul. Szkolnej w Żółwinie – 20 tys zł.
– przebudowa targowiska miejskiego etap V – 2,5 mln zł.
– budowa sieci monitoringu – 75 tys zł.
– projekt, dostawa, budowa radarowych wyświetlaczy prędkości – 200 tys zł.
– rozbudowa szkoły podstawowej w Żółwinie – 2 mln zł.
– modernizacja boiska przy szkole nr 1 – 500 tys zł. kolejny etap rewaloryzacji parku miejskiego – ponad 3 mln zł.
– projekt i budowa świetlicy w Kaniach – 1 mln zł.rewaloryzacja Pałacu w Brwinowie – 4,2 mln zł.
– opracowanie projektu budowy Mediateki przy ul. Piłsudskiego w Brwinowie – 250 tys. zł.

Dla porównania w 2019 r. dochody wynoszą 154,7 mln zł., wydatki 159,8 mln zł. Deficyt w wysokości 5 mln pokrywają wolne środki i kredyt. Na inwestycje przeznaczono 36,6 mln zł.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 25

25 odpowiedzi na “Brwinów też ma projekt budżetu”

 1. Brwinowianin pisze:

  brawa dla burmistrza, zrobił sobie koło domu ciekawą przestrzeń. Koło jego domu również są koncerty, no ma teraz bliżej, nie musi chodzić na stadion…Co jeszcze hmm…A ogólnie bez zmian, syf na ulicach. Przypomnę tylko że inwestycja jest w więszości dziełem MZD, a nie Burmistrza Brwinowa.
  Niestety 99% błędnie odbiera rzeczywistość bo już nie zadają sobie takich pytań …

  • Wilku Starszy pisze:

   Zaczynasz przyswajac sobie, ze czesc inwestycji w miescie nie nalezy do gminy tylko wojewodztwa, to dobrze.
   Wiec teraz odbijesz w druga strone i bedzie twierdzil ze wszystkie inwestycje w okolicy robi MZDW? To zle.

  • Brwinowianin pisze:

   ten wpis powyższy nie jest mój, ktoś go skopiował i wkleił …przecież post nie nawiązuje w ogóle do tematu! To jest chore jak niektórzy się tu nienawidzą zadając sobie tyle trudu. Moge się tylko domyślać kto za tym stoi

 2. Abadon pisze:

  Co niektórzy potrafią jedynie narzekać . A że coś się robi , a że nic się nie robi . A że zimą ,a że latem . Beznadziejni marudersi ,cieszcie się że wogóle coś się dzieje i miasto rozwija się . Przypomnijcie sobie jak miasto wyglądało 10 lat temu .

 3. roman pisze:

  Wstyd. Pruszków, Grodzisk po prawie 100 mln inwestycji a tu 1/3. Lepiej przejeść, skłócić mieszkańców i utrzymywać skansem\n PRLu bo tak wygląda Brwinów

 4. Paweł pisze:

  Brawo dla Burmistrza.
  Jak się tu sprowadzilem 15 lat temu to był to skansen PGR.
  W budżecie 33 mln przychodu i długi. Dzisiaj przyrost przychodów r/r 24 mln zł. Wow!
  Wszytko planowane z rozsądkiem i co najważniejsze realizowane. Brawo Wy.

 5. Brwinowski mistrz pisze:

  Budżet o 10 milionów większy niż rok temu a inwestycje mniejsze o 6 milionów.
  Gdzie się podziały te pieniądze?

  • Guns pisze:

   Brak wpływów z podatku CIT od osób poniżej 26 roku życia oraz konieczność pokrycia podwyżek dla nauczycieli z kas samorządów to jedne z głównych powodów mniejszej ilości inwestycji. Z drugiej zaś strony w gminie Brwinów z roku na rok przybywa powierzchni magazynowych, z których odprowadzane są podatki do gminnej kasy

 6. Brwinowski mistrz pisze:

  Porównując budżet 2019 i 2020.
  W 2020 dochody o 10 milionów więcej, inwestycje o 6 milionów mniej.
  Panie Struzik z PSL co się dzieje z Paszkowianką.???????? Znowu przez 4 lata ściema że coś się robi w tej sprawie. A jak przyjdą wybory samorządowe to obiecanka że teraz to się uda. Ile to już lat 15, 2o czy więcej?
  Doceniam te drobne inwestycje – nowe dondko, wyremontowane skrzyżowanie, światła na skrzyżowaniu, ścieżka rowerowa.
  To powinny być inwestycje standard dla samorządu z budrzetem 3,3 mld zł w tylko 2019roku.
  Może do kolejnych wyborów samorządowych nie wybudujecie nowego skrzyżowania ale w zamian wybudujecie Paszkowiankę. CO WY NA TO???

 7. Oskar pisze:

  A co z ulics Sienkiewicza?

 8. Nowy pisze:

  Od.niedawna jestem mieszkańcem Brwinowa i nie podejrzewałem, że mamy tak pokaźny budżet. Nawet przy jakiejś okazji pytałem zasiedzialych o te wartość ale jakoś nie wiedzieli. Jest więc też na tym polu dotarcia do pwpowszechnej świadomości P.T. Mieszkańców coś.do zrobienia. Natomiast jakby nie bylo kwota jest pokaźna i odpowiedzialnosc Wladz Gminy duża. Przygotowanie odpowiednie via projekty i sudia, taka wczesniejsza analiza zamierzeń wydania naszych wspolnych pomiędzy i spojrzenie niezaleznym, stojacymi z boku, okiem ekspertow nie zawadzi z zachowaniem oczywyscie odpowiedniej dozy rozsadku

  • Guns pisze:

   Warto zauważyć, że gmina Brwinów to nie tylko samo miasto ale również (rosnące jak grzyby po deszczu) powierzchnie magazynowe w Mosznie (i okolicy), które przynoszą wpływy z podatków do gminnej kasy 🙂 W Brwinowie bywam regularnie od około 4 lat i z roku na rok widzę jak to miasto prężnie się rozwija i sukcesywnie goni pozostałe miejscowości ościenne Warszawy (a niektóre już przegoniło).

 9. Brwinowianin pisze:

  Jak widzimy większość naszych pieniędzy w przypadku Brwinowa pójdzie na …”PROJEKTY” ! Czyli zostaną mówiąc wprost wyrzucone w błoto!
  I co ciekawe dalej nie ma nawet wzmianki o tym, żeby wymienić asfalt w centrum miasta, tj. NA RYNKU, czy chociażby dokończenie chodnika do ul.Wiejskiej i koło szewca !
  Kosiński jest NAJGORSZYM BURMISTRZEM W HISTORII TEGO MIASTA .
  Obrońcy powiedzą, że „coś robi” ? Ale zauważcie że Brwinów jest dużą gminą i bogatą, więc można powiedzieć że nic nie robi jeśli chodzi o możliwości i potencjał .
  Brwinów jest zawsze z tyłu za okolicznymi miasteczkami, jak Błonie, Milanówek, Podkowa i to się nie zmieni jesli nadal będą tu rządzić komuniści , którzy udają demokratów pod przyjaźnie brzmiącą nazwą „DOBRO WSPÓNE”.
  Niestety lokalna społeczność temu ulega, a my widzimy efekty ich „pracy” po tym jak wyglądają nasze ulice, jak jest „czysto” itp

  • mxm pisze:

   Nie mieszkam w Brwinowie, ale w sąsiednim Milanówku i nie bardzo mogę się zgodzić z Pana komentarzem. Ten burmistrz działa z głową, a efekty jego pracy widać gołym okiem. Przez lata zazdrościłem Wam Waszego włodarza, ale po ostatnich wyborach i w Milanówku coś drgnęło i widać, że wreszcie miasto wychodzi ze stagnacji. Miłego dnia życzę i więcej optymizmu.

   • Tomek pisze:

    @mxm chyba rzadko czyta Pan komentarze na wpr. Brwinowianin to stary cap i malkontent który ciągle krytykuje burmistrza dlatego że nie jest z pisu. Poprzedni burmistrz nie robił nic w mieście ale jest teraz w pisie i dlatego bardziej podobał się brwinowianinowi. Proszę nie zwracać uwagi na tego człowieka bo jest przepełniony nienawiścią.

   • Brwinowianin pisze:

    MXM@ A co można jeszcze ulepszyć w Milanówku ? Nie wiem na ile Pan pisze prawdę, a może tak tylko pisze , ale w szczegółach wygląda to tak że w Milanówku mamy 4 przejścia przez tory, w Brwinowie ….tylko 2 ! O kolejnych cisza pomimo obiecanek w ostatniej kampanii. W Milanówku macie basen, w Brwinowie mieszkańcy sa na etapie drwin że niepotrzebny ! To są wręcz dwa światy. Co prawda nie chciałbym mimo wszystko mieszkać w Milanówku bo macie tam za dużo cienia :)) a NA tOMALE nie zwracamy uwagi, to jest typowy hejter

    • Wilku Starszy pisze:

     Wskaz nam wszystkim prosze w postaci linku internetowego, gdzie burmistrz obiecywal wiecej przejsc przez tory.
     Nie wykluczam ze tak jest ale znajac ciebie jakim jestes klamca i klamiesz na temat burmistrza mam podstawy sadzic ze to twoje nastepne klamstwo.

     • Brwinowianin pisze:

      WK_W ostatniej kampanii przedwyborczej był podjęty temat. Ja niegdy nie kłamię ! Jak podaje jakiś przykład to jest prawdziwy! TYwój sposób pisanie zajeżdża mi burmistrzem Brwinowa

     • Wilku Starszy pisze:

      Klamiesz, klamiesz. Czasem piszesz cos z niewiedzy, ale po sprostowaniu nadal powtarzasz to samo swiadomie znajac juz prawde, zatem wtedy juz klamiesz.
      Skoro burmistrz obiecal wiecej przepraw przez tory to udowodnij to. Zalinkuj dowod zlozenia tych obietnic, bo skad mam miec pewnosc ze sobie tego nie wymysliles?
      Uwazasz zw tylko burmistrz Brwinowa umie skladnie pisac oraz nie lubi, gdy sie kogos oczernia?

    • Guns pisze:

     Mały, zakompleksiony i przepełniony nienawiścią człowieku – budowa basenu to ogromne przedsięwzięcie, które pochłania setki milionów złotych. Aby zarobić na utrzymanie obiektu tego typu potrzeba odpowiedniej ilości użytkowników/klientów co w założeniu jest ciężkie do spełnienia przy takiej populacji Brwinowa i okolicznych miejscowości. Najbliższe tego typu obiekty znajdują się raptem 15-20 minut samochodem – w Pruszkowie (10 km) czy Ożarowie Mazowieckim (13 km). Dodatkowo w budowie znajduje się Park of Poland – największy kompleks pływalni w Europie, który oddalony jest raptem 40 km od Brwinowa – niektóre gminy (znacznie bardziej oddalone od Wręczy) zrezygnowały z budowy podobnych obiektów (o mniejszej kubaturze) zdając sobie sprawę, że nie będą w stanie zapewnić odpowiedniego zainteresowania ze strony klientów (które wpływa na jego rentowność).

     Czekam na piękny dzień, w którym wyłapiesz permanentnego bana na komentowanie jakichkolwiek wiadomości na portalu WPR24 pod jakimkolwiek nickiem.

     • Brwinowianin pisze:

      Guns, czyli burmistrzu Brwinowa?
      To tylko pokazuje jak bardzo się mylisz. Chciałbyś oczywiście opozycji jak zawsze zamknąć usta by tylko chwalono i poklepywano po pleckach ?
      Nie, nie jestem przepełniony nienawiścią, wręcz przeciwnie , to Ty masz w sobie takie cechy co udowadniasz każdego dnia patrząc na brwinowskie ulice gminne, bo te powiatowe są w miare zadbane.
      CO DO BASENÓW MYLISZ SIĘ PO STOKROĆ.
      Jesteśmy w Brwinowie 20 lat poźniej, a ty nadal jesteś na etapie że basen nie jest potrzebny ?:) ŻAŁOSNE
      Jest potrzebny.
      Mieszkańcy Brwinowa dojeżdżają na tego typu obiekty po 10 km, a mogliby to mieć na miejscu.
      Nie wiem czy wiesz, ale dziś ludzie w 65% przypadków mają refundowane pobyty na pływalniach uczestnicząc w programach tzw. BENEFIT SYSTEM, już samo to jest gwarancją opłacalności.
      Ale nie ma co się nad tym rozwodzić, KOMUNISTY nie przekona się nigdy, jesteście zbyt nienawistni i złosliwi… i tyle w temacie.

 10. przyjezdny z Małopolski pisze:

  Brwinów to może mieć co najwyżej projekt zadłużania gminy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły