Brwinów promuje czytelnictwo

Brwinów

Psychologowie podkreślają, że czytanie rozwija mózg, dlatego też ważne jest, aby promować tę ideę. Gmina Brwinów inwestuje w czytelnictwo. Dzięki otrzymanej dotacji w bibliotekach pojawiły się nowe książki.

W ramach programu „Książki naszych marzeń” gminie Brwinów przyznano dotację w wysokości 8 680 zł. Środki te zostały rozdzielone między Zespół Szkół nr 1 w Brwinowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie, Zespół Szkół w Otrębusach i Zespół Szkół w Żółwinie.

Każda z wymienionych placówek prowadzi działania na rzecz rozwoju czytelnictwa. W Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie dla dzieci z klas I i II przebywających w świetlicy odbywa się akcja głośnego czytania książek. Z kolei uczniowie z III klas biorą udział w lekcjach multimedialnych „Jeszcze Polska nie zginęła” na podstawie książki M. Strzałkowskiej „Mazurek Dąbrowskiego”. W szkole przeprowadzono również akcję „Książka najlepszym prezentem. Wspólne czytanie najlepszym sposobem na święta!”. Placówka dba również o wzrost świadomości rodziców, dlatego też w listopadzie zorganizowała spotkanie na temat wpływu czytania na rozwój dziecka.

Za przyznane środki biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o 125 tytułów. Z kolei w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie pojawiło się 17 pozycji. Wśród nich są m.in. Hobbit” J.R.R. Tolkiena, „Zwiadowcy” (seria) J. Flanagana. Ciekawym projektem zainicjowanym przez placówkę jest gazetka „Lubimy czytać – dołącz do nas”. Młodzież będzie mogła pochwalić się również swoją twórczością. Planowane jest zorganizowanie akcji „Spotkania młodych twórców”.

Zespół Szkół w Otrębusach zorganizował kilka spotkań z autorami m.in. z Tomaszem Szwedem. W bibliotece prowadzone jest „Czytanie na dywanie” dla uczniów z klas I-III. Za otrzymane w ramach dotacji środki w bibliotece pojawiło się 46 tytułów m.in. „Harry Potter” J.K. Rowling, „Magiczny królik” S. Bentley.

W szkole w Żółwinie działa Klub Miłośników Książek. Czytelnictwo promowane jest już w klasach zerowych. Bibliotekarz czyta książki dzieciom 20 minut raz w tygodniu. Biblioteka szkolna w Żółwinie zyskała 98 pozycji. Są to m.in. „Dywizjon 303” A. Fiedlera, „Kajtkowe przygody” M. Kownackiej, „Słoń Trąbalski” J. Tuwima.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.