Blisko naszego regionu ujawniono przypadki ASF u dzików

Region

Na terenie Ożarowa Mazowieckiego i Piaseczna odnotowano chorobę ASF (Afrykański Pomór Świń) u dzików. Z uwagi na bliskość powiatów grodziskiego i pruszkowskiego nie jest wykluczone, że takie przypadki mogą wystąpić w naszym regionie.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ASF nie jest w żaden sposób groźny dla ludzi, natomiast jest bardzo szkodliwy dla gospodarki – trzody chlewnej. Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa. Podatne są na nią świnie domowe, świniodziki i dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

 

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

 

Kilka przypadków padłych dzików odnotowano na terenie powiatu warszawskiego-zachodniego i piaseczyńskiego. Przeprowadzono badania, które potwierdziły wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF u zwierząt. Zwłoki dzików zostały poddane utylizacji. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.

 

Szczegółowe informacje na ten temat można zaleźć pod adresem: www.wetgiw.gov.pl.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.