Bezpieczniej na Prusa

Pruszków

Ostatnio na ul. Prusa w Pruszkowie przy przejściach dla pieszych pojawiły się tzw. kocie oczy, czyli migające światełka zainstalowane na jezdni. W planach są też latarnie, które doświetlą „zebry” w rejonie skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Nie ulega wątpliwości, że ul. Prusa to jedna z najbardziej wykorzystywanych w Pruszkowie dróg przez kierowców i przekraczających ją pieszych. Trudno się temu dziwić, ponieważ jest to łącznik z wieloma innymi ważnymi ulicami, ponadto wzdłuż niej znajduje się wiele lokali usługowych. Wszystko to powoduje, że łatwo tutaj o potrącenie czy kolizję. 

Jakiś czas temu w rejonie przejść dla pieszych zamontowano migające światełka. To inwestycja przeprowadzona przez pruszkowskie starostwo, które jest zarządcą ul. Prusa. – Od 22 maja rozpoczęliśmy instalowanie aktywnych punktowych elementów odblaskowych LED popularnie nazywanych „kocimi oczkami”. W ciągu ulicy Prusa do tej pory wyposażyliśmy siedem przejść dla pieszych. W najbliższym czasie pojawią się one również na kolejnych przejściach. „Kocie oczka” zapewniają bardzo dobrą widoczność przejść dla pieszych, dlatego też jednym z pierwszych punktów w jakim się pojawiły to przejście dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1. Koszt instalacji takiego zestawu na pojedynczym przejściu, w zależności od jego wielkości to 1,5 do 1,8 tys. zł – mówi Krzysztof Bukowski ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. 

Uwagę mieszkańców zwróciły też wysokie, żółto-czarne słupy, które pojawiły się m.in. przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. O ile w „kocie oczy” zainwestowało pruszkowskie starostwo, to z kolei słupy ustawił urząd miasta. Nie pojawiły się one bez powodu. – Inwestujemy w profesjonalne doświetlenie przejść dla pieszych w ciągu ul. Prusa w rejonie skrzyżowań z ul. Kościuszki i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Myślę, że w ciągu miesiąca wszystko będzie gotowe – zaznacza Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Doświetlenie to, na pewno zwróci uwagę kierowców i podniesie poziom bezpieczeństwa – dodaje.

Czy w innym miejscach Pruszkowa pojawią się podobne latarnie? – Zamierzamy doświetlić wszystkie niebezpieczne przejścia dla pieszych jakie znajdują się w Pruszkowie. Ale najpierw zobaczymy jak to będzie się sprawdzało. Ponadto konsultujemy się z policją i strażą miejską, które wskazują nam najbardziej niebezpieczne przejścia. To jest początek projektu zwiększania bezpieczeństwa na pruszkowskich ulicach – odpowiada Kurzela.

Jak działają tzw. kocie oczka mogliście przekonać się podczas oglądania filmu, jaki opublikowaliśmy na Facebooku:
 

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.