Bezpieczeństwo w naszych rękach

Akcja Specjalna: L’Oréal Warsaw Plant dzieli się wiedzą. Pracownicy fabryki podpowiadają, jak unikać nieszczęśliwych wypadków na co dzień

Pracują w fabryce już kilka, a nawet kilkanaście lat i o bezpieczeństwie w pracy wiedzą wszystko. Mowa o liderach Magazynu i Centralnej Wagowni w jednej z najbezpieczniejszych fabryk w regionie – L’Oréal Warsaw Plant, w podwarszawskich Kaniach. Sebastian Cwyl, Cezary Janiszewski, Daniel Lausch i Rafał Korytkowski na co dzień dbają o to, by pracownicy po zakończeniu swojej zmiany wrócili do domu cali i zdrowi. Dziś dzielą się z nami praktycznymi poradami i zasadami bezpieczeństwa stosowanymi w fabryce, które pozwalają unikać niebezpiecznych zdarzeń. Wiele z nich można zastosować również po pracy, w trosce o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Nawet najlepsze zabezpieczenia i systemy ostrzegawcze dostępne w naszej fabryce nie sprawdzą się bez udziału pracowników.  Dlatego regularnie spotkamy się z nimi i omawiamy różne incydenty oraz wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań. Włączamy pracowników w tworzenie zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk, ponieważ ich postawa i zachowania są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa – mówi Cezary Janiszewski.

Wszyscy czterej liderzy brygad biorą udział w projekcie budowania kultury bezpieczeństwa pod hasłem POCZUJ FLOW. Wybrali tematy, którymi chcą się zająć i wdrażają zmiany, dzięki którym fabryka L’Oréal Warsaw Plant  będzie jeszcze bardziej bezpiecznym miejscem pracy. Projekt był pomysłem pracowników i mają oni dużą swobodę we wdrażaniu najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań.

Nasz program analizy ryzyka TAKE2, zachęca pracowników do poświęcenia dwóch minut na przemyślenie sytuacji, zanim rozpoczną działanie. Na poziom bezpieczeństwa wpływ mamy wszyscy, dlatego analiza ryzyk i świadome działanie, a także utrwalanie dobrych nawyków są niezbędne – mówi Sebstian Cwyl.

Chodzi głównie o to, aby pracownicy wiedzieli, jak ważna jest ich rola w budowaniu bezpieczeństwa. Skuteczność obowiązujących zasad zależy od tego czy pracownicy się do nich stosują. Sebastian Cwyl i Cezary Janiszewski zachęcają  pracowników do angażowania się w tematy związane z bezpieczeństwem czy analizą ryzyka. Sprawdzają aktualnie obowiązujące zasady i po wykonaniu analizy ryzyka,  dopasowują do nich warunki pracy.

Bardzo ważne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników. Szkolenia BHP w naszej fabryce to nie nudne, wielogodzinne spotkania, a bardzo praktyczne warsztaty, z których pracownicy wychodzą bardziej świadomi zagrożeń i z wiedzą, która pozwala ich uniknąć. Prowadzący obrazowo pokazują np. jak działa prąd na organizm człowieka. Przekazywane treści działają na wyobraźnię i zapadają w pamięć, dzięki czemu są skuteczniejsze niż teoria. Pracujemy również nad udoskonaleniem systemu PRO, pozwalającego na zgłaszanie przez pracowników sugestii, usterek czy awarii i skuteczne informowanie liderów i zespołów mówi Daniel Lausch.

Kolejnym krokiem jest zaangażowanie pracowników w działania poprawiające bezpieczeństwo pracy. Daniel Lausch i Rafał Korytkowski poszukują skutecznego sposobu komunikacji zgłoszeń, tak aby liderzy wiedzieli o pojawiających się problemach, a pracownicy otrzymywali jasną i szybką odpowiedź. Ponadto wykorzystują analizę ryzyka SHAP w codziennej pracy, tak aby każdy z pracowników umiał oszacować ryzyko przed podjęciem pracy w niestandardowych warunkach.

Zależy nam na tym, aby pracownicy umieli ocenić ryzyko, w niestandardowej sytuacji i zastanowili się czy należy je podjąć. Chcemy, aby bezpieczeństwo zawsze było na pierwszym miejscu, nawet jeśli wiąże się to z zatrzymaniem pracy. Robimy wszystko żeby ograniczyć negatywne skutki niebezpiecznych zdarzeń. Analizujemy także potencjalne zagrożenia i budujemy bezpieczeństwo w oparciu o doświadczenia innych, aby unikać własnych błędów i ich skutków mówi Rafał Korytkowski.

5 złotych zasad bezpieczeństwa w fabryce:

1. Bezpieczeństwo na 1. miejscu!
– Żaden cel nie usprawiedliwia ominięcia zasad bezpieczeństwa. Lepiej zrealizować mniej zadań niż je zignorować.

2. Zachowaj spokój!
– Stres i pośpiech nie są dobrymi doradcami. Trzeźwe myślenie i ocena ryzyka muszą być zachowane niezależnie od sytuacji.

3. Zgłaszaj problemy!
– Jeśli jesteś świadkiem nieodpowiedzialnych zachowań: zareaguj, jeśli widzisz nieprawidłowości: zgłoś to przełożonemu. Nie bądź obojętny i reaguj, aby chronić siebie i innych.

4. Analizuj błędy!
– Omówienie wątpliwych zachowań i sytuacji pozwoli na wspólne wypracowanie rozwiązań, które wyeliminują zagrożenia.

5. Zadbaj o siebie!
– Zawsze używaj środków ochrony osobistej. Noś odpowiednie ubranie, buty z noskami, okulary ochronne, maski antypyłowe tam, gdzie to konieczne.

 

JAK UNIKNĄĆ ZAGROŻEŃ W CODZIENNEJ PRACY?

Praktyczne wskazówki dla pieszych:

1. Nie chodź na skróty! 

W fabryce jest bardzo duży ruch, dlatego ważne jest poruszanie się po wyznaczonych ścieżkach.

2. Nie spiesz się! 

W fabryce L’Oréal Warsaw Plant jest zakaz biegania. Gdy się śpieszysz możesz nie widzieć tego co się dzieje wokół.

3. Trzymaj się! 

Aby uniknąć upadku, podczas schodzenia po schodach zawsze trzymaj się poręczy, a z wózka widłowego zawsze schodź tyłem z trzema punktami podporów bezpieczeństwa.

4. Upewnij się! 

Przy ocenie substancji, z którą masz do czynienia, nie opieraj się na jednym zmyśle, jeżeli opakowanie nie jest opisane, zawsze upewnij się z czym masz do czynienia.

 

Praktyczne wskazówki dla operatorów wózków:

1. Zrób przejście!

Drogi przejazdowe nie mogą być zastawiane towarem. Odpowiednie ustawienie palet ułatwi swobodne i bezpieczne przemieszczanie się.

2. Zabezpiecz ładunek!

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku podczas przewozu gwarantuje jego bezpieczeństwo, a także sprawia, że nie zagraża on innym.

3. Uważaj na pieszych!

Zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się do ścieżek dla pieszych. Zwróć uwagę na lustra zamontowane nad przejazdami oraz zapalające się, gdy ktoś wchodzi na pasy, ostrzegawcze piktogramy „uwaga piesi”.

4. Ogranicz ryzyko!

Parkując wózek widłowy zawsze chowaj widły, aby były bezpieczne dla pieszych.

5. Stosuj zasadę 5m!

Zasada 5 metrów odległości obowiązuje w całej fabryce. Zachowaj odstęp między wózkami, a podczas ściągania palety upewnij się, że drugi operator oczekuje z zachowaniem bezpiecznej odległości.

6. Bądź widoczny!

Używaj dostępnych systemów ostrzegania, takich jak zamontowany na wózku Blue Light (niebieskie światło, świecące na podłogę 5 metrów przed wózkiem) czy czerwone światła oznaczające strefę bezpieczeństwa (podczas operacji oświetlają strefę wokół wózka, której nie należy przekraczać).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy