Będziesz musiał przyznać się czym ogrzewasz dom

Region

Od 1 lipca właściciele i zarządcy domów będą mieli nowy obowiązek. Każdy z nich będzie musiał zgłosić do rejestru czym ogrzewa budynek.

Od 1 lipca zacznie funkcjonować rejestr dotyczący wykorzystywanych źródeł ciepła. Każdy właściciel i zarządca nieruchomości będzie miał obowiązek złożenia deklaracji. Na szczęście będzie można zrobić to elektronicznie. W przypadku nowo wybudowanych domów deklarację trzeba będzie złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. Warto podkreślić, że jeśli deklaracji nie złożymy to… dostaniemy karę! Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW. W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków docelowo może się znaleźć nawet 6 mln budynków.

Pojawia się pytanie w jakim celu tworzony jest wspomniany rejestr. – Jeśli wpiszemy, jakie mamy parametry naszego budynku, jaki sposób ogrzewania, w kolejnych etapach – jakie mamy drzwi i okna itd., to wówczas możemy uzyskać informację, jakie działania musimy podjąć, żeby nasz budynek doprowadzić do pożądanego stanu jego efektywności energetycznej. To nie jest mechanizm karania za niewłaściwy sposób ogrzewania domu – wyjaśniała w programie „Money. To się liczy” Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Będziesz musiał przyznać się czym ogrzewasz dom”

  1. Anonim pisze:

    Proponuję jeszcze podać choroby i nawyki żywieniowe właściciela. To może dobiorą od razu dla niego dietę. Kopalnie nie rentowne, zakłady koksownicze sprzedane, ciągniemy z zagranicy wątpliwej jakości węgiel, który kosztuje ok. 1000 złociszy za tonę, to ludzie palą, czym się da. Gdyby każdy dobrze zarabiał, to pewnie wszędzie stałyby butle na gaz lub olej opałowy (które swoją drogą również emitują CO2 i tlenki azotu i wcale nie są takie super eko) i każdy miałby czyste rączki i cały czas cieplutko w domku. Ludzi często nie stać na nowe piece, o termomodernizacji nie wspominając. Jeśli jest inaczej proszę mnie poprawić.
    Oczywiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem palenia śmieciami itp.

  2. chór wujów pisze:

    Jak zwykle to jedynie dla dobra zainteresowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły