Będzie rewolucja w brwinowskiej komunikacji

Brwinów

Od 1 stycznia przyszłego roku w Brwinowie zacznie funkcjonować odmieniona komunikacja miejska. Gmina właśnie ogłosiła przetarg w tej sprawie.

Temat ten poruszyliśmy już w lipcu kiedy Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa wraz z Zenonem Reszką, burmistrzem Błonia podpisali 3-letnie porozumienie dotyczące organizacji trzech linii autobusowych: Brwinów Runek-Rokitno-Błonie PKP, Brwinów Rynek-Milęcin-Błonie PKP oraz Brwinów Rynek-Rokitno-Brwinów Rynek. Na tym nie koniec. Cała komunikacja w Brwinowie zostanie zmieniona. Ogłoszono już przetarg, trwa przyjmowanie ofert.

Które ze zmian będą najistotniejsze? – Można powiedzieć, że stajemy się takim silnym regionalnym przewoźnikiem, ponieważ nasze linie autobusowe będą kursowały w trzech powiatach i łącznie pięciu gminach. Autobusy będą jeździć do Błonia, Pruszkowa, Podkowy Leśnej, między częściami przemysłowymi naszej gminy czyli Moszną, Domaniewiem, Parzniewem. Dodatkowo poprowadzimy linię autobusową z Brwinowa przez Otrębusy, Nadarzyn do osiedla Słoneczne w Kaniach. Generalnie będzie 10 linii, które obsłuży przewoźnik wybrany na trzy lata – mówi nam Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Włodarze pomyśleli również o osobach pracujących w częściach przemysłowych gminy. – Zrobiliśmy wywiad, o których godzinach są zmiany w firmach. Niektórzy zaczynają prace od 6.00, a kończą o 14.00, inni od 8.00 do 16.00, a jeszcze inni dopiero o 22.00. Pod wszystkie te godziny rozpoczęcia pracy dostosowaliśmy autobusy, zatem jestesmy gotowi do dowożenia pracowników. Jeżeli okaże się, że jakieś linie nie będą uczęszczane to, zostaną wycofane. Jesli zaś będzie większe zainteresowanie to zwiększymy kursy. Wszystko zależy od pasażerów – wyjaśnia Kosiński.

Brwinowski magistrat wziął pod uwagę remont linii kolejowej nr 447. Jak wiadomo ma zostać wprowadzone całkowite jej zamknięcie dla ruchu pociagów. W tym czasie mieszkańcy Brwinowa będą mogli skorzystać z możliwości transportu koleją z Warszawy do Błonia, a następnie autobusem z Błonia do Brwinowa. – Po zamknięciu linii kolejowej zostanie zwiększona częstotliwość przejazdu autobusów na tych trasach w zależności od zainteresowania pasażerów. Dzisiaj nie sposób określić dokładnie jak wiele osób przesiądzie się na zastępczą komunikację autobusową zorganizowaną przez PKP (autobus wzdłuż linii łączący wszystkie przystanki oraz wahadło Brwinów-Warszawa Zachodnia), ilu zechce skorzystać z WKD, ilu zdecyduje się na przejazd koleją do Błonia i stąd autobusami do Brwinowa, a ilu przesiądzie się do samochodów – podkreśla burmistrz Brwinowa.

Cena za normalny bilet jednorazowy będzie wynosić 3 zł, zaś ulgowy 1,5 zł. Mieszkańcy mają zapłacić tylko złótówkę. Dzieci oraz dorośli, którzy nie ukończyli 26 roku życia, a wciąż się uczą będą mogli skorzystać z przejazdów całkowicie za darmo (tyko ci będący mieszkańcami gminy Brwinów). Nie zapłacą również studenci uczęszczający na studia dzienne.

Oto planowane linie na 2017 r.:
Linia nr B1 Brwinów Rynek – Rokitno – Brwinów Rynek
Linia nr B2 Brwinów Rynek – Rokitno – Błonie PKP
Linia nr B3 Brwinów Rynek – Milęcin – Błonie PKP
Linia nr B4 Brwinów Rynek – Domaniew – Brwinów Rynek
Linia nr B5 Brwinów Rynek – Moszna – Domaniew – Pruszków Waryńskiego
Linia nr B6 Brwinów Rynek – Parzniew – Pruszków PKP
Linia nr B7 Brwinów Rynek – Otrębusy – Nadarzyn – Kanie
Linia nr B8 Brwinów Rynek – Podkowa Leśna – Żółwin – Owczarnia – Brwinów Rynek
Linia nr B9 Żółwin – Owczarnia – Żółwin
Linia nr B10 Moszna – Domaniew – Pruszków Waryńskiego – Parzniew św. Jerzego – Moszna

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.