Będą odholowywać wraki

Pruszków

Straż Miejska w Pruszkowie ogłosiła przetarg na usuwanie pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane. Czy dzięki temu miasto zostanie „wyczyszczone” z wraków zalegających na ulicach?

Pojazdów nieużywanych od wielu miesięcy, a nawet lat można znaleźć na terenie Pruszkowa dość sporo. To temat, który poruszany jest nie od dziś. Wielokrotnie w przeszłości pisaliśmy o autach, które zajmują miejsca parkingowe i tylko niszczeją. W dodatku nie są najlepszą wizytówką dla miast. Jednak nadchodzą zmiany. Straż miejska poszukuje wykonawcę, który będzie odholowywał wraki.

 

– Jesteśmy na etapie procedur związanych z wyłonieniem zespołu holującego. Aktualnie prowadzimy wiele postępowań m.in. w sprawie ustalenia właścicieli opuszczonych pojazdów. Ostatecznym elementem jaki nam pozostaje jest holowanie z art. 50a ust. Prawa o Ruchu Drogowym na parking dozorowany – mówi Włodzimierz Majchrzak, komendant Straży Miejskiej w Pruszkowie.

 

Jak będzie funkcjonował ten system? Wrak trafi na strzeżony parking, a właściciel zostanie o tym powiadomiony. Straż miejska również powiadomi o tym fakcie miejscową komendę policji. Jak się dowiadujemy od komendanta pruszkowskiej straży miejskiej, jeśli pojazd nie zostanie odebrany w ciągu 6 miesięcy, to zgodnie z literą prawa jego właścicielem zostanie gmina. Oczywiście pojazdy będą odholowywane na koszt ich właścicieli.

 

Pojazdy nie będą odholowywane wybiórczo, tylko wcześniej trzeba będzie przeprowadzić postępowanie, w każdym przypadku. – Najważniejsze jest to, że będziemy mogli odholowywać pojazdy, które rzeczywiście zagrażają bezpieczeństwu lub też zgodnie z przepisami prawa mogą być odholowane, czyli nie będzie to jakikolwiek stojący samochód. Wcześniej musi zostać przeprowadzona cała procedura, którą poprowadzi straż miejska. Dziś mamy na terenie miasta ok. 80 zgłoszeń tego rodzaju, w ramach których toczą się postępowania – wyjaśnia Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

 

Miasto przygotowało już parking do odholowywania wraków. Znajduje się on przy ul. Przejazdowej 2. Jak usłyszeliśmy w urzędzie, szczegóły w tej sprawie poznamy po rozstrzygnięciu przetargu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.