A2 wjedzie w naszą oczyszczalnię ścieków

Region

Autostrada A2 to chyba jedna z najważniejszych i zarazem najbardziej problematycznych inwestycji drogowych w naszym rejonie. Przetargi, opóźnienia i protesty to praktycznie norma przy tej budowie. Obecnie pojawiają się kolejne przeszkody, które GDDKiA musi pokonać.

Główną przeszkodą jest należąca do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalnia ścieków, znajdująca się na terenie Pruszkowa. Każdego dnia spływają do niej ścieki z Michałowic, Ożarowa Mazowieckiego, Pruszkowa, Piastowa i Ursusa. Beata Zalewska, szef pruszkowskich wodociągów podkreśla, że zakład nie może sobie pozwolić nawet na jeden dzień przerwy w funkcjonowaniu.

Niestety, część odcinka autostrady musi przejść przez teren oczyszczalni. Jak wyznaje „Gazecie Wyborczej” Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego GDDKiA, nie udało się ominąć zakładu. Autostrada musi przejść akurat w tym miejscu, ponieważ tuż obok znajduje się cmentarz.

Oddadzą teren, ale stawiają warunki

Zakład rozlokowany jest na 20 hektarowym terenie, z których 3 hektary muszą zostać przekazane pod inwestycję. MPWiK przyznało, że odda teren bez problemu, ale postawiła dość rygorystyczne warunki. Niestety na potrzebnym pod inwestycje placu znajdują się jedne z najważniejszych dla oczyszczalni instalacji: główna pompownia i dwa kolektory, obsługujące 90%  napływających ścieków oraz dwa kolejne, umożliwiające przesyłanie zebranych ścieków do dalszego oczyszczania.

Na szczęście dla inwestycji, GDDKiA już w grudniu ubiegłego roku podpisała porozumienie z MPWiK. Beata Zalewska zaznacza, że GDDKiA z własnych pieniędzy wybuduje nową pompownie i kolektory. Dopiero, gdy oczyszczalnia sprawdzi i uruchomi instalacje, będzie można rozpocząć rozbiórkę starej instalacji.

Budimex zbuduje i autostradę, i oczyszczalnię

Odcinek autostrady między Pruszkowem a Konotopą ma wykonać firma Budimex. Zgodnie z ustaleniami również ona musi zająć się przebudową oczyszczalni.  Dyrektor kontraktu, Mariusz Gładki zaznacza, że przebudowa zakładu nie będzie należała do łatwych przedsięwzięć. Wszystkie prace będą odbywały się tuż obok działających urządzeń oczyszczalni. Dodatkowo jest to trudny teren ze względu na bliskość cmentarza i wysoki poziom wód gruntowych. Już samo wyburzenie starego zakładu będzie dużym wyzwaniem.

Gładki podkreśla również, że harmonogram prac jest napięty, ale GDDKiA  zatwierdziła już koncepcję przebudowy zakładu oczyszczalni. W połowie kwietnia ma być również gotowy projekt budowlany. Jeśli wszystko poszłoby pomyślnie, bez protestów np. ekologów, prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w czerwcu. Przebudowa zakładu ma potrwać do wiosny 2011 roku. Dopiero po zakończeniu tej inwestycji będzie można rozpocząć budowę 300 metrowego odcinka autostrady, który ma przejść przez teren oczyszczalni.

Pruszków – Konotopa odcinek pełen pułapek

Niestety zakład oczyszczalni to nie jedyna przeszkoda na tym odcinku autostrady. Na zaledwie siedmiokilometrowym odcinku na firmę Budimex czeka jeszcze kilka pułapek. Jednym z newralgicznych punktów jest zabytkowy mur pruszkowskich Ogrodów Hosera. W niektórych miejscach odległość miedzy trasą a murem będzie wynosiła zaledwie cztery metry. Dlatego, aby nie uległ on zniszczeniu, trzeba będzie budować odpowiednie zabezpieczenia. Kolejną przeszkodą jest fakt, że w pewnym momencie autostrada zaczyna wtapiać się w tereny bardziej zurbanizowane, gdzie pod ziemią biegnie mnóstwo rozmaitych instalacji. Pracownicy Budimexu zaznaczają, że jest to spore utrudnienie.

Autostrada ma być gotowa do maja 2012 roku. Jak widać przy jej budowie zostanie zrealizowanych jeszcze wiele innych inwestycji. Należy mieć nadzieje, że przebudowy, modernizacje i inne, można by powiedzieć poboczne inwestycje, nie wpłyną na opóźnienie terminu oddania trasy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy