Autobusy bez papierowych rozkładów

Region

Rozkłady jazdy pociągów i komunikacji autobusowej są ogólnodostępne na stronach internetowych. Niekiedy za niewielkie pieniądze można kupić je w pobliskim kiosku. Niestety takiej możliwości nie przewidują wszyscy przewoźnicy.

Rozkład Szybkiej Kolei Miejskiej pozwala nam sprawdzić godzinę przyjazdu pociągu i czas trwania podróży. Podobnie jest z rozkładami Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Papierowe książki można nabyć w wielu punktach detalicznych. Niestety nie wszyscy przewoźnicy zdecydowali się na tego typu rozwiązanie.

Z problemem dostępności papierowych rozkładów zgłosił się do nas jeden z czytelników. – Często korzystam z linii autobusowej obsługiwanej przez PKS Grodzisk Mazowiecki. Jestem emerytem więc do centrum Pruszkowa jeżdżę w różnych godzinach. Niestety na niektórych przystankach nie ma rozkładów jazdy – infurmuje pan Zdzisław, mieszkaniec Pruszkowa. – Pytałem się nawet kierowcy czy można u niego dostać lub nawet kupić papierowy rozkład. Niestety okazało się to niemożliwe – dodaje czytelnik.

Okazuje się, że przewoźnik udostępniał rozkłady w tej formie – Rozkłady nie raz były już drukowane i przekazywane kierowcom. Niestety część pasażerów po prostu wyrzucała je do kosza na śmieci – poinformowała nas Beata Domańska, dyrektor działu przewozów osobowych w PKS Grodzisk Mazowiecki– Zawsze, gdy wprowadzamy zmiany w rozkładzie, kierowcy otrzymują od nas papierowe egzemplarze, które przekazują pasażerom. Postaramy się jednak udostępnić na stałe rozkłady w naszym punkcie w Pruszkowie przy stacji PKP. Trzeba również pamiętać, że rozkłady są dostępne w Internecie i na przystankach – podkreśla.

Istnieje również inny sposób na rozwiązanie tego problemu. Wystarczyłoby w specyfikacji warunków zamówienia dołączanej do przetargu zamieścić punkt, który wymuszałby na przewoźniku udostępnianie papierowych rozkładów pasażerom. – Wprowadzenie takiego zapisu w tej chwili wiązałoby się ze zmianami umów. Przewoźnicy zapewne zażądaliby za to dodatkowej opłaty – podkreśla Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Jeśli faktycznie te rozkłady są niezbędne wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Miejskiego, wtedy uwzględnimy to w kolejnych przetargach – dodaje.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.