Apel samorządowców do premiera

Region

Samorządowcy metropolii warszawskiej zaapelowali do premiera o realne wsparcie finansowe dla samorządów. Zarzucają rządowi, że spot KPRM o finansach samorządów jest kłamstwem.

„Panie Premierze, film przygotowany przez Pana współpracowników nie zaczaruje rzeczywistości. Dlatego wspólnie (…) po raz kolejny apelujemy do Pana Premiera, do Rządu RP, o pilne uruchomienie adekwatnego wsparcia dla samorządów” – piszą samorządowcy do Prezesa Rady Ministrów.

Sytuacja finansowa w samorządach jest bardzo słaba. Katastrofalny spadek wpływów w 2020 roku i duże koszty działania samorządów na skutek polityki rządu to tylko niektóre przyczyny wystosowania apelu do rządu. Samorządy zmagają się również z coraz poważniejszym kryzysem w finansowaniu oświaty. Przyznawana przez rząd subwencja oświatowa rozjeżdża się z kosztami i m.in. w Warszawie nie pokrywa nawet płac w szkołach.

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński wyraził swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji – 1,5 mln – taka jest różnica między dochodami a wydatkami w Podkowie. To kwota symboliczna. Za tę kwotę moglibyśmy przez rok w każdej gminie w Polsce utrzymać przedszkole dla 150 dzieci, w którym byłoby zatrudnionych co najmniej 12 osób, przedszkole na wysokim poziomie. Łomianki: 27 mln. To jest koszt budowy nowoczesnej szkoły z salą gimnastyczną. Wołomin: 4,5 mln – chociażby 2 km drogi albo 2 zbiorniki retencyjne. Miliard w przypadku Warszawy – nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co można by za tę kwotę zrobić. Na pewno dofinansować służbę zdrowia – zaznacza Tusiński.

– To nie samorządy są pozbawione pieniędzy, to mieszkańcy, którzy w naszych gminach uczciwie pracują, rozliczają się z podatków – także płacą VAT, który w całości zabiera rząd – są z tych pieniędzy zwyczajnie ograbiani – mówił burmistrz Podkowy Leśnej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 6

6 odpowiedzi na “Apel samorządowców do premiera”

 1. skwara pisze:

  A co kogo obchodzi jakiś Tusiński razem z jego Podkową Leśną? Ma bogackich mieszkańców niech mu pożyczą. A jak nie potrafi zdobyć pieniędzy to sio, do innej pracusi.

 2. paca pisze:

  To jest rząd inteligentny. Zabiera samorządom żeby załatwić kilka spraw naraz. Samorządy są często niepisowskie a obywatel wkurzony na imposybilizm włodarzy będzie się buntował i szukał drogi do władzy centralnej ponad głowami wójtów i burmistrzów. Zaoszczędzone fundusze można przekształcić w nowe głosy wyborców. Nie na darmo bankstera mamy przy korycie.

  • xxx pisze:

   a najdziwniejsze w tym spisku, ze klopoty dosiegają tylko te samorządy które zawsze mają fundusze na LGBT, różne dziwne fundacje i nawet na strefy relaksu palet za miliony

 3. Myślący pisze:

  A może by tak Państwo Samorządowcy zmniejszyli swoją administracje. Chętnie czytelnicy by tak się zapoznali ze statystyką ile etatów Burmistrzowie czy Wójtowie mieli pod swoją kuratelą w 2010, następnie w 2015 i obecnym 2020 r. List do premiera na kilka dni przed wyborami. Przypadek ?

 4. Swojak pisze:

  PiS samorządami się nie przejmuje. Co tam żłobki, co tam przedszkola i szkoły? Co tam przychodnie i szpitale? Ważne by być przy korycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły