Aleja Brwinowska nad Bałtykiem

Brwinów

W ubiegłym tygodniu w Trzebiatowie tamtejsi radni zdecydowali o nadaniu promenadzie nazwy Aleja Brwinowska oraz przyznaniu Markowi Winiarskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Trzebiatów.

Gmina Trzebiatów doceniła i utrwaliła dotychczasową bardzo dobrą współpracę partnerską z gminą Brwinów, nadając nazwę Aleja Brwinowska promenadzie będącej głównym wejściem na plażę w Mrzeżynie. W ramach współpracy gmina Brwinów dofinansowała jej budowę kwotą 100 tys. zł. Promenada została otwarta w 2018 r. Około 250-metrowe dojście na plażę z centrum miasta znajduje się w rejonie kościoła przy ul. Nadmorskiej, w rejonie jedynego budynku na klifie wybrzeża w Mrzeżynie. Aleja Brwinowska to wieloletnia promocja dla gminy Brwinów w popularnym nadmorskim kurorcie. Wypoczywający nad morzem mogą nie tylko spacerować w tym urokliwym miejscu, ale też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o gminie Brwinów. Wzdłuż promenady można znaleźć pięć tablic „Poznaj Brwinów” opisujących m.in. walory inwestycyjne, partnerstwo gmin, osoby związane z Brwinowem oraz miejsca warte odwiedzenia w Brwinowie i okolicach.

W czasie sesji Markowi Winiarskiemu, radnemu Rady Miejskiej w Brwinowie, został nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Trzebiatów. Wniosek z taką propozycją wpłynął do Rady Miejskiej w Trzebiatowie z inicjatywy Stowarzyszenia Żołnierzy Gminy Trzebiatów „Zawsze Wierni” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”. Marek Winiarki odznaczył się wyjątkowym zaangażowaniem w upamiętnienie historii gminy Brwinów i Trzebiatów.

Gminy Brwinów i Trzebiatów formalnie stały się gminami partnerskimi w czerwcu 2008 r. Połączyła je wspólna historia. Jednostka Wojskowa w Trzebiatowie kultywuje tradycje 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w ramach 28 dywizji Piechoty Armii „Łódź” 12 września 1939 r. stoczył ciężką bitwę pod Brwinowem. Pamięć o tym pułku jest wciąż żywa w Brwinowie. Co roku około 12 września w mieście organizowane są uroczystości przypominające o historycznym wydarzeniu z 1939 roku oraz obchodzone są dni miasta.

W ramach współpracy obu gmin odbywała się wymiana młodzieży. Gmina Brwinów przekazała też 70 tys. zł na pomoc podczas powodzi w 2008 r., która dotknęła gminę Trzebiatów, gdy wylała rzeka Reg

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Aleja Brwinowska nad Bałtykiem”

  1. Monika Kicka pisze:

    Finansujemy z naszych pieniędzy inwestycje w innych rejonach kraju ?
    A czy Kosiński zapytał się czy mieszkańcy wyrażają zgodę by ich pieniądze były tak wydawane ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły