Aktywni gimnazjaliści dyskutują

Pruszków

W Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie odbyło się kolejne spotkanie Forum Szkolnego. Tym razem gimnazjaliści mogli liczyć na wsparcie starszych kolegów. Za organizację spotkania „Problem idealizacji człowieka w mediach”odpowiadali absolwenci placówki.

Forum Szkolne to inicjatywa z tradycją, które zrzesza wielu uczniów i nauczycieli. Wspólna praca daje im wiele radości, a przede wszystkim ogromną satysfakcję. – Nasze zadanie polega na tym, żeby szeroko rozpropagować temat spotkania. Zadajemy uczniom pracę do wykonania podczas godzin wychowawczych. Klasy przygotowują niezbędne materiały. Chcemy, aby uczniowie aktywnie uczestniczyli w projekcie, czyli Forum Szkolnym. Czuwamy merytorycznie i organizacyjnie nad całością. Bardzo często jest tak, że tematy proponują uczniowie. Wybierają to, co ich interesuje – wyjaśnia Maria Stawska, jeden z opiekunów Forum Szkolnego. 

Nauczyciele biorą pod uwagę zdanie uczniów podczas organizacji kolejnych spotkań. Liczy się kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie.  – Przeprowadziliśmy ankietę w szkole, w której uczniowie przedstawili swoje propozycje tematów spotkań. Ciekawe było forum o tolerancji, które trwało cały dzień. Przybrało formę happeningu. Uczestniczyła w nim cała szkoła. Uczniowie dyskutowali, rozdawali i przypinali sobie różne znaczki. W tym roku to już trzecie forum. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze jedno – tłumaczy Ewa Brysiak, nauczyciel biologii i opiekun prac Forum Szkolnego.

Co ciekawe, w prace Forum Szkolnego chętnie angażują się absolwenci gimnazjum. To oni tym razem odpowiadali za organizację spotkania. Czwórka przyjaciół podjęła temat „Problem idealizacji człowieka w mediach”. – W poprzednich latach na spotkania przychodzili nasi absolwenci, którzy chętnie uczestniczyli w dyskusji. Byli niezwykle aktywni i zadawali wiele pytań. Teraz sami zgłosili gotowość poprowadzenia spotkania – mówi Stawska.

Poszli do różnych liceów, jednak postanowili się spotkać i wspólnie zrobić coś ciekawego.  – Ja z Pauliną chodziłem do jednej klasy w gimnazjum. Z kolei Janek był w równoległej. Natomiast Martyna poznała się z Pauliną w liceum – przedstawia swoją „drużynę” Kuba.

Co zachęciło licealistów do wspólnego działania? – Przede wszystkim olimpiada "Zwolnienie z Teorii" była podstawą do organizacji tego wydarzenia. Z kolei sam projekt to pomysł Pauliny – odpowiada Martyna.

Uczniowie zgrali się bez problemu. Wspólnymi siłami zorganizowali spotkanie, w którym chcieli dotrzeć do gimnazjalistów. Zapowiadają, że na tym nie poprzestaną. – Wszyscy byliśmy zainteresowani zorganizowaniem projektu społecznego. Wybraliśmy Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II na start naszego projektu ze względu na sentyment. Tu chodziliśmy do szkoły i uznaliśmy, że jest to najlepsze miejsce na start. Myślimy, że gimnazjaliści są już w takim wieku, kiedy chcą wyrażać już swój światopogląd. My chcemy ich trochę nakierować na wybór drogi umysłu, a nie tego, co narzucają nam media i społeczeństwo. Na pewno w kilku szkołach przeprowadzimy takie fora. Jeśli uda nam się zrobić coś więcej to postaramy się rozwinąć ten projekt – zapowiada Paulina.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy