„Noc Muzeów 2011”

Region

Już w najbliższą sobotę po raz kolejny odbędzie się „Noc Muzeów”. Z roku na rok ta ogólnoeuropejska impreza cieszy się coraz większą popularnością. W tym przedsięwzięciu biorą udział również placówki z naszego regionu.

W Pruszkowie imprezę zainauguruje Muzeum Dulag 121. Na zwiedzających będzie czekać multimedialna ekspozycja poświęcona niemieckiemu obozowi przejściowemu dla ludności cywilnej wygnanej z Warszawy podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Jednak szczególną atrakcją tej nocy będzie przygotowana, specjalnie na tę imprezę, wystawa broni z okresu II wojny światowej oaz przedmiotów codziennego użytku. Wbrew powszechnym zasadom wielu muzeów, zwiedzający będą mogli dotknąć zaprezentowanych eksponatów.

Tradycyjnie w imprezie uczestniczyć będzie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, jednak w nieco innej formie. Dotychczas zabytkowe samochody z Otrębus można było podziwiać w Warszawie. Tym razem zwiedzający będą mieli okazję odwiedzić siedzibę muzeum. Zaprezentowane zostaną zbiory państwa Mikiciuków, gromadzone od lat 70. XX w., które liczą ponad 300 aut i są największą kolekcją tego typu w Europie Środkowej. Najstarszy samochód, będący wizytówką Muzeum, wyprodukowany został w 1895 roku

W trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić zabytkową siedzibę Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie oraz nowoczesny budynek „Matecznika Mazowsze”. Na przybyłych czekać będzie wystawa kolekcji kostiumów scenicznych zespołu. Po raz pierwszy zostanie udostępniony do zwiedzania pokój Tadeusza Sygietyńskiego, założyciela Zespołu. Natomiast w Mateczniku Mazowsze będzie można obejrzeć zajęcia tai-chi i lekcję baletową oraz porozmawiać z członkami zespołu.

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów tej nocy również będzie czekać na zwiedzających. Wnętrze placówki w Stawisku zachowało swój pierwotny charakter zamożnego domu polskiego ze zbiorami XIX- i XX-wiecznego malarstwa i innych dzieł sztuki, z meblami, sprzętami oraz przedmiotami codziennego użytku, które będą dostępne dla przybyłych.

Wszystkie placówki będą czynne od godziny 18.00. Tego wieczoru wstęp do muzeów jest bezpłatny. Dodatkowo entuzjaści wieczornego zwiedzania muzeów będą mogli skorzystać z dojazdu bezpłatnym autokarem, kursującym między trzema muzami na trasie: OSP Brwinów – Stawisko – Muzeum Motoryzacji i Techniki – Matecznik Mazowsze.

Rozkład:
– godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 odjazd spod OSP Brwinów do Stawiska
– godz. 18.15, 19.15, 20.15, 21.15 odjazd ze Stawiska do MMiT w Otrębusach
– godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 odjazd z MMiT do Matecznika Mazowsze
– godz. 18.45, 19.45, 20.45, 21.45 odjazd z Matecznika Mazowsze do OSP Brwinów

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.