98 mln zł na inwestycje w Pruszkowie. Mamy projekt budżetu Pruszkowa na 2020 r.

Pruszków

Pruszków ma już gotowy budżet na 2020 r. Dokument czeka jeszcze na zatwierdzenie przez radnych, ale my już dziś postanowiliśmy sprawdzić jakie inwestycje wpisano do realizacji na przyszły rok.

Jak zatem prezentuje się budżet miasta na przyszły rok? Zaczniemy od małego porównania z projektem budżetu na rok 2019 (celowo do porównania wybraliśmy projekt budżetu, bowiem sam dokument w ciągu roku jest wielokrotnie zmieniany, a my chcemy porównać założenia budżetowe). W 2019 r. dochody budżetu oszacowano na 288 mln zł, a wydatki oszacowano na kwotę 355 mln zł. Planowany deficyt miał wynieść 67 mln. Warto zaznaczyć, że na wydatki inwestycyjne miasto na początku 2019 r. planowało wydać 87 mln zł. Teraz pora na sprawdzenie założeń na 2020 r. I tak planowane dochody mają wynieść 336 mln zł, a wydatki 426 mln zł. Deficyt w miejskiej kasie wyniesie 89 mln zł. Na inwestycje zarezerwowano 98 mln zł. I to właśnie ta część budżetu najbardziej interesuje mieszkańców.

DROGI


W przyszłym roku inwestycje drogowe pochłoną ponad 47 mln zł. Na liście zadań z działu transport i łączność znalazło się aż 55 przedsięwzięć. Wybraliśmy 10 tych najkosztowniejszych:
– budowa wiaduktu łączącego ul. Grunwaldzką z ul. Warszawską – 8,43 mln zł;
– budowa drogi gminnej 2KUZ łączącej ul. Dolną z ul. Piastowską w Pruszkowie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną – 7 mln zł;
– przebudowa nawierzchni ul. Działkowej wraz z budową tunelu – 4,5 mln zł;
– budowa ul. 1-go Sierpnia i rozbudowa ul. Plantowej w Pruszkowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą – 2,2 mln zł;
– budowa przejścia podziemnego przy Czarnej Drodze – ul. Kurca – 2 mln zł;
– przebudowa kładki nad torami PKP ul. Majowa – 3-go Maja – 2 mln zł,
– budowa ul. Rozbrat, KDL-40, Herberta, Brzechwy, Kasprowicza – 1,76 mln zł;
– przebudowa nawierzchni ul. Lisieckiego – 1,45 mln zł;
– przebudowa nawierzchni ul. Torfowej – 700 tys. zł

SZKOŁY, PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKI


Jeśli chodzi o inwestycje z działu oświata i wychowanie to nie ma tu zbyt wielu nowości. Kontynuacja rozbudowy obiektów oświatowych w dzielnicy Gąsin pochłonie ponad 10 mln zł. Natomiast 1 mln zł władze miasta chcą przeznaczyć na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Obrońców Pokoju. Po 500 tys. zł Pruszków chce przeznaczyć na trzy zadania: budowę budynku Przedszkola Miejskiego nr 8 przy ul. 3-go Maja, przebudowa budynku Przedszkola Miejskiego nr 9 przy ul. Moniuszki oraz termomodernizację i przebudowę budynku Przedszkola Miejskiego nr 11 przy ul. Hubala. Na uwagę zasługuje również planowana termomodernizacja budynku żłobka przy ul. Hubala 1,42 mln zł (dział rodzina).

OCHRONA ŚRODOWISKA


Dział gospodarka komunalna i ochrona środowiska w przyszłym roku ma pochłonąć 22,2 mln zł . Lwią część tej kwoty, bo aż 9,5 mln zł miasto przeznaczy na budowę nowych obiektów parkowych, placów zabaw i obiektów małej architektury i remont istniejących. Miasto chce wydać 1 mln zł na zakup i utrzymanie stacji monitoringu jakości powietrza.

WAŻNE
Projekt budżetu trafił już do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która musi przygotować jego ocenę. Ostatecznie to radni zdecydują o jego przyjęciu budżetu, a co za tym idzie wyrażą zgodę m.in. na realizację planowanych na przyszły rok inwestycji.

Projekt budżetu miasta Pruszków na rok 2020 jest dostępny tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 41

41 odpowiedzi na “98 mln zł na inwestycje w Pruszkowie. Mamy projekt budżetu Pruszkowa na 2020 r.”

 1. Radek z Socho pisze:

  A co z wiaduktem na ul.Poznanskiej ? Miał być remont lub budowany obok lepszy. Bo ten który jest to ruina ! A to ważna droga do trasy „Poznańskiej” !

  • Wilku Starszy pisze:

   Wiadukt nie leży w kompetencjach miasta, bo znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej. Za jego budowę odpowiada województwo mazowieckie.

 2. Rado (L) pisze:

  A kiedy druga trybuna kryta na Zniczu ?

  • Druga, kryta trybuna na ZNICZU powstanie wtedy, kiedy wna będzie zapełnianiona podczas meczy przyjamniej w 50%. pisze:

   Wtedy, kiedy obecna trybuna będzie zapełniona podczas meczów przynajmniej 50%!

 3. lolo pisze:

  A kiedy Obwodnica Pruszkowa?

 4. Marek pisze:

  Kiedy zostanie zrobiona darmowa komunikacja autobusowa. Obłożenie po za godzinami porannego szczytu jest minimalne, a jakieś etaty dla kontrolerów pewnie są. Jeśli chcemy żeby ludzie zaczęli z niej korzystać to powinna być darmowa przynajmniej na okres 3-4 lat a dodatkowo dodane przystanki, tak żeby były co 400-500m, np. na Kościuszki przy Al. Wojska Polskiego (sklepy, Biedronka, Poczta, park) i na Armii Krajowej przed Lipową (SP6, osiedle). Teraz komunikacja jest zorganizowana aby ułatwić mieszkańcom wyłącznie dotarcie na stacje kolejowe a nie żeby podjechać do sklepów czy szkoły.

 5. Wilku Starszy pisze:

  Marudziłem kiedyś, że prawie nic nie buduje się w Pruszkowie dróg. Dlatego nie będę hejtował, cieszy że coś się dzieje w tym temacie.
  ALE martwi deficyt na poziomie 25 % dochodów. 89 milionów nominalnie, kiedy my to spłacimy?
  No i kiedy budowa łącznika DW701 i DW718 koło oczyszczalni ścieków pozwalająca objechać zakorkowane skrzyżowanie koło autostrady? To nie jest droga tylko dla Brwinowa!
  Ta droga odciąży dojazd do skrzyżowania od strony Gąsina, a zmiana obciążenia wlotów tego skrzyżowania pozwoli dać dłuższe zielone dla jadących od strony wiaduktu. Chyba jesteśmy coś winni mieszkańcom tej dzielnicy oraz firmom, które mają siedzibę w tamtejszej strefie przemysłowej i płacą dla Pruszkowa podatki?
  Czy naprawdę nie stać nas na budowę 400 metrów jednopasowej drogi wraz z przebudową skrzyżowania przy oczyszczalni? Brwinów już zapłacił za projekt, projekt jest gotowy, nawet można go wyszukać w brwinowski BIPie. Teraz pora na pruszkowską część umowy czyli budowę, na co my właściwie czekamy?

 6. Janek pisze:

  100 mln. zadłużenia a wiadukt na Grunwaldzkiej nikt nie chce

  • Zed pisze:

   Wypowiadaj się za siebie. Wiele osób chce i czeka na ten wiadukt. Połączy to co kiedyś było już połączone. Uprości to życie mnóstwa ludzi. Ci którzy budowali domy bez znajomości planu zagospodarowania niech narzekają na swoja niefrasobliwość. A właściwie na co narzekać, mieszkają w mieście ale udają, że nie.

   • Wilku Starszy pisze:

    Ja chce tego wiaduktu, ale gwoli sprawiedliwosci ten wiadukt to jest dosc nowy pomysl, nie wydaje mi sie by byl w planie zagospodarowania gdy ludzie stawiali tam domy.

    • @wilku pisze:

     To bardzo stary pomysł, jest w mpzp od bardzo dawna za to tunelu na Działkowe nigdy nie było w planach i powstał, mimo sprzeciwu okolicznych mieszkańców. Tak więc czy coś było czy nie nie ma żadnego znaczenia.

     • Wilku Starszy pisze:

      Od jak dawna? Ja kojarzę, że zaczęło się o tym wiadukcie mówić kilka lat temu.

 7. raz pisze:

  a bedzie jakis artykul o nowych stawkach za smieci w Michalowicach? 33pln od osoby za segregowane (prawie maks na co zezwala ustawa). W wpr za chwile bedzie to samo.

 8. andrzej pisze:

  Na Działkowj tunel już jest. Co jeszcze można zrobic na Plantowej za 2,2 ml.pln

  • Anna Zwolińska pisze:

   Działkowa wraz z tunelem to tylko nazwa pozycji w budżecie, sama inwestycja będzie dotyczyć tylko ul. Działkowej. Jeśli chodzi o Plantową to tu mała ciekawostka – ul. Plantowa na odcinku od Wojska Polskiego do Powstańców to droga powiatowa. Natomiast „miejski odcinek ul. Plantowej to fragment od Wojska Polskiego do Komorowskiej. Dziś to nieutwardzona droga ciągnąca się wzdłuż „żeberka” WKD, a do zrobienia jest tu całkiem sporo.

   • raz pisze:

    racja. tak mowia mapy. a w czyiim wladaniu jest rownolegla droga do plantowej, biegnaca wzdluz osiedla?

  • och pisze:

   plantowa od woj.polskiego w strone komorowa – ta czesc jest miejska, jest co robic

 9. Głos pisze:

  Pomyśleć że prawie 80MILIONÓW poszło na budowę CKiS…z którego marny mamy pożytek.

  • Pruszkowianin pisze:

   Dokładnie. Remont Mostu Poniatowskiego szacuje się na 75 mln złotych ( dla niektórych to trudne słowo ). A czarna trumna byłych…jak ich nazwać każdy wie ….. Cóż kary dla złodziei dalej brak. Osądzi ich historia.

  • Marek pisze:

   Ja to nazywam muzeum węgla kamiennego… Ale trzeba przyznać, że dzieje się tam całkiem sporo i jakość wykonania też jest super. Tylko ten wygląd zewnętrzny beznadziejny. Może za kilka lat włodarze przy okazji jakiegoś remontu w porozumieniu z architektem przemalują ten monolit na coś mniej mrocznego i smutnego?

 10. gość pisze:

  kupią za 1 milion zł stację która będzie pokazywać ilu dzieciom truciciele z berenta 12 uszkodzą drogi oddechowe tej zimy?

 11. och pisze:

  1 mln na stacje moniroribgu jakosci powietrza…to wymina 100 piecow z dotacja 10tys pln. Gdzie sens w dobie wszech obecnego airly?

  • Anonim pisze:

   Popieram. Nie ma większego sensu.

  • Marek pisze:

   Dokładnie też mi się rzuciło to w oczy. Może chodzi o drony monitorujące spaliny z kominów? Ale i tak uważam, że lepiej wymienić piece na gazowe w 100 czy 50 mieszkaniach komunalnych w centrum, niż budować stację monitoringu. Airly pewnie takie czujniki stawia za maks. 2tyś zł. To co widać na ich stronie chyba każdemu wystarczy, nawet jeśli nie są co roku wzorcowane. Ważniejsze przeciwdziałanie.

 12. Gość1 pisze:

  „przebudowa nawierzchni ul. Działkowej wraz z budową tunelu – 4,5 mln zł;” jaki tunel ? owszem jest nawierzchnia do zrobienia na działkowej ale tunel ? nie jest już gotowy ?

  • Anonim pisze:

   Działkowa będzie przesunięta. Obecny tunel będzie wyburzony u wybudowany od nowa.

   • as pisze:

    Zgadza się – podobno przy obecnym tunelu jest problem z nieuregulowana własnością gruntu i możliwe, ze od nowego roku będzie zamkniety. Podobno jakiś pejsaty się znalazł…

    • @as pisze:

     Jasne, szczególnie, że sam tunel nie przebiega przez tą działkę, tylko kawałek drogi. Można sobie sprawdzić na mapach na stronie miasta. Co za bzdura.

    • @as pisze:

     A i nie się znalazł, tylko był. A tak szczerze mówiąc to ktoś nieźle dał ciała, że nie potrafi załatwić tematu jak należy..

 13. Zed pisze:

  Bardzo dobrze, że są pieniądze na budowę wiaduktu na Papierni łączącego ul. Grunwaldzką z ul. Warszawską.

 14. Grażyna pisze:

  Niektórzy radni chcą także tylnymi drzwiami wprowadzić podatek parkingowy.

  • Anna pisze:

   moim zdaniem opłata parkingowa w centrum miasta powinna być, a przynajmniej powyżej 1 H płatne, szlag mnie trafia jak widzę cwaniaków na Kościuszki jak parkują pod sklepem społem i idą do pociągu ( sama byłam tego świadkiem), jest parking P&D tam powinni parkować, następnie człowiek chce na chwile zaparkować czy do sklepu czy fryzjera, przedszkola i nie ma gdzie, bo jakiemuś leniuchowi nie chce się przejść 50 m 🙁

   • ... pisze:

    Do fryzjera to się raczej na chwilę nie idzie, w sklepie też nie zawsze zakupy to 10-15 minut. Fakt, pod stacją PKP mimo P&R, kierowcy parkują jak i gdzie chcą, nawet właśnie między P&R i stacją, nie zadając sobie trudu wjazdu na parking. Po co i komu wybudowano parking, skoro część kierowców nie potrafi korzystać z infrastruktury, parkują na przystanku, ścieżce rowerowej, rano jazda po chodniku dostawców do sklepów na przeciwko stacji, bo 10 metrów do przejścia z towarem, a wszystko pod okiem kamer naszych dzielnych strażników miejskich, którzy z tego dobrodziejstwa albo nie chcą albo nie potrafią korzystać. Strefa parkowania w takim przypadku nic nie da, bo kto to będzie kontrolował.

 15. Mieszkaniec pisze:

  To chyba nie lepsza zmiana. Przychody się zwiększają to powinno się bilansować wydatki!! ale jak sobie samorządowcy dyrektorzy różnych podobnych stanowisk otrzymują wynagrodzenie jak premier rządu to nie dziwie się że mam taki deficyt. Inwestycje które zostały zrobione i które są w planach to chyba jakaś kpina. Nie gospodarność ,wydawanie kolosalnych kwot na jedne inwestycje. Zapomina się Pruszków to kilka dzielnic proszę o gospodarowaniem równomierne na każdą dzielnce. Nie ma to jak dobra zmiana… Panie Prezydencie czas zmienić okulary z kolorowych na może soczewki….

 16. Topo pisze:

  Niech pruszkowska patologia nie jęczy i dziękuje Wlodarzom tego miasta za inwestycje bo inaczej byś biedoto dalej chodziła kał oddawać do wiadra.

 17. As pisze:

  Coś marny ten budżet. Skoro rok do roku przychody się zwiększyły to powinny przejść na pokrycie deficytu a tu jeszcze go powiększono. Dlaczego Gminy idą w pogłębianie deficytu? Niektóre projekty to nie sprawa życia czy śmierci. Noe stać cię na głupoty to nie kupujesz (tym bardziej na kredyt)

  • Gosc pisze:

   Dokładnie mam te same odczucia. Bardziej by się przydało wyróżnienie wylotówek z miasta A tak ładuje kasę w niemające znaczenia niemal prywatne uliczki gdzie stoi 5 domów na krzyż i to jeszxze na drogi kredyt. A dzieci w klasach po 30….

  • Joel pisze:

   Deficyt zwykle pokrywają dotacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły