73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Region

W tym roku obchodzimy kolejną, 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie „W” usłyszymy syreny. Specjalnie z tej okazji przygotowano wiele uroczystości w naszym regionie, jedną z ciekawszych będzie ta zorganizowana w pruszkowskim Parku Kościuszki przez starostwo.

Powstanie Warszawskie to w dużym skrócie 63 dni bardzo trudnej walki Polaków przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Poległo ok. 16 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. wzięto do niewoli. W wyniku działań zbrojnych Niemców zginęło także ok. 200 tys. cywilnej ludności zamieszkującej Warszawę. To dla nich, tych poległych 1 sierpnia o godz. 17.00 piesi staną na baczność, zatrzymają się auta i zawyją syreny praktycznie w całej Polsce.

Pruszków
W Pruszkowie obchody rozpoczną się dwa dni wcześniej, bo już 30 lipca. Przez cały dzień w różnych miejscach w mieście będą rozbrzmiewać (nie)zakazane piosenki. Już od godz. 10.00! W wybranych punktach pojawi się dorożka, a w niej kapela Kapsell, która wykona powstańcze piosenki. Wspólne śpiewanie jest jak najbardziej pożądane. Ponadto będą rozdawane broszury z tekstami trzech wybranych utworów i historia wydarzeń jakie miały miejsce na terenie pruszkowskiej elektrociepłowni. Gdzie pojawi się śpiewająca dorożka? Oto lista miejsc: 10:15 okolice ulicy Partyzantów w Tworkach, 10:45 ulica 3 Maja przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Żbikowie, 11:15 Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze (Park Hosera), 12:15 okolice ulicy Helenowskiej 13:00 plac kardynała Stefana Wyszyńskiego, 14:00 ulica Berenta przy Parafii Św. Kazimierza, 14:30 plac Jana Pawła II przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

Natomiast o godz. 16.00 starosta pruszkowski zaprasza mieszkańców na koncert finałowy, który odbędzie się na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Parku Kościuszki. – Bohaterom Powstania Warszawskiego należy się szacunek i pamięć. W większości byli to bardzo młodzi ludzie, których marzenie o wolnej Polsce pchało do heroicznych czynów. Chcemy uczcić ich odwagę śpiewając wspólnie te same piosenki, które im dodawały otuchy – mówi Starosta Maksym Gołoś. – Ponadto przygotowaliśmy 1000 pamiątkowych biało-czerwonych opasek, na których każdy będzie mógł własnoręcznie namalować powstańczą kotwicę. To swoisty symbol, który mówi: 73 lata później pamiętamy o Was, jesteśmy z Wami i przyłączamy się do Was – dodaje pruszkowski Starosta.

Pamięć o powstańcach utrwali również miasto. Pod tablicą okolicznościową przy ul. Waryńskiego zostaną złożone kwiaty. – Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński zaprasza na obchody upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy rodziny powstańców, mieszkańców, związki kombatanckie, organizacje pozarządowe, harcerzy, instytucje państwowe, samorządowców. Uroczystości odbędą się jak co roku pod tablicą, będącą świadectwem wydarzeń sierpniowych na terenie Elektrowni przy ulicy Waryńskiego 1 w Pruszkowie. Uroczyste złożenie kwiatów nastąpi 1 sierpnia o godzinie 17.00 – poinformowało Biuro Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa.

Grodzisk Maz.
Tradycyjnie, jak co roku w powiecie grodziskim o godz. 17.00 zawyją syreny. – We wtorek 1 sierpnia 2017 roku o godz. 17.00 na terenie powiatu grodziskiego zawyją syreny alarmowe w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. Syreny będą uruchomione na 1 minutę i emitować będą dźwięk ciągły – czytamy na stronie grodziskiego starostwa. 

Oprócz tego w 73. rocznicę, 1 sierpnia odbędzie się msza św. w kościele pw. św. Anny – o godz. 17.00. Następnie godzinę później uroczystości przeniosą się pod pomnik Wolności, a o 19.00 rozpocznie się koncert piosenek z lat 20-tych i 30-tych, a także pieśni powstańczych. Na placu przed Centrum Kultury wystąpią: Anna Maria Adamiak, Paweł Świętorecki i Piotr Kulas. 

Milanówek
29 lipca o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w kościele parafii św. Jadwigi Śląskiej, bezpośrednio po mszy będzie miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem przy ul. Krakowskiej. Natomiast 1 sierpnia o 17.00 zostanie oddany hołd Powstańcom na cmentarzu parafialnym w Milanówku. Godzinę później msza św w intencji uczestników Powstania Warszawskiego w kościele św. Jadwigi. Po mszy Milanowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę plenerową pt. „Barwy ruin – Warszawa i Polska w odbudowie na kolorowych fotografiach Herny’ego N. Cobba z 1947 r.”. 

Piastów
W hołdzie bohaterom 1 sierpnia o godz. 17.00 zostaną złożone kwiaty przy pamiątkowym murze na terenie gimnazjum nr 2 (al. Tysiąclecia 3). Godzinę później odprawiona będzie msza św. w kościele przy ul. Ogińskiego 41, a o 19.00 piastowianie wspólnie zaśpiewają powstańcze piosenki.

Michałowice
W tym roku odbędzie się 51. Rajd po Kamienistej Drodze (6 sierpnia). – W pęcickim kościele o godz. 10. 00 rozpocznie się koncert pieśni patriotycznej, natomiast o godz. 11.00 msza w intencji poległych. O godz. 12.30 przy pomniku-mauzoleum odbędzie się apel poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – czytamy na stronie gminy Michałowice. 

Raszyn
Uroczystości w Raszynie rozpoczną się o godz. 16.30 od zbiórki na placu Powstańców Warszawy 1944. Tradycyjnie o 17.00 – godzina „W”. Następnie o 18.00 uroczysta msza św. w kościele św. Szczepana w Raszynie. Na godz. 20.00 zaplanowano koncert na Placu Powstańców Warszawy 1944 „Raszyniacy śpiewają pieśni powstańcze”.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.