13 kwietnia dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Region

W 1940 roku niespełna 22 tys. polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina. 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

14 listopada 2007 roku sejm uchwałą ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data ta nie jest przypadkowa. 13 kwietnia 1943 roku Niemcy opublikowali informacje o odkryciu w Rosji masowych grobów pomordowanych Polaków. Wśród ofiar byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, naukowcy, artyści, lekarze, nauczyciele oraz prawnicy. Jeńcy byli wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Osoby te stanowiły elitę narodu. Wspierały one potencjał obronny, intelektualny i twórczy społeczeństwa.

Po 50 latach od popełnienia mordu na Polakach, Związek Radziecki przyznał się do winy. 13 kwietnia 1990 roku prezydent Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, otwarto polskie cmentarze w Charkowie, Katyniu i Miednoje.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “13 kwietnia dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”

  1. XXX pisze:

    PACA z n na końcu ma to gdzieś bo jego przodkowie strzelali naszym oficerom w tył głowy.

    • Grabarz pisze:

      Jak to się stało, że porucznik AK Rajmund Kaczyński otrzymał willę na Żoliborzu, podczas gdy jego koledzy byli katowani i mordowani na Rakowieckiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły