100 lat praw miejskich Pruszkowa

Pruszków

9 listopada na trwałe wpisał się w historię Pruszkowa, który dokładnie 100 lat temu otrzymał prawa miejskie. Zatem świętujemy i czekamy na kolejne rocznice!

Historia Pruszkowa jest niezwykle bogata, piękna i pełna ciekawostek. Pierwsze wzmianki dotyczyły osady "Proskowo". Pruszków prawa miejskie otrzymał 9 listopada 1916 roku. Ogromny wpływ na rozwój miasta miało uruchomienie w XIX wieku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Podczas I wojny światowej odbyła się bitwa o Pruszków, podczas której Rosjanie odepchnęli Niemców na zachód. Warto wspomnieć o tym, że miasto było dużym ośrodkiem przemysłowym. W 1919 roku w Pruszkowie zaczęła działać fabryka obrabiarek. Rozwój miasta przerwał wybuch II wojny światowej, podczas której na jego terenie funkcjonował obóz przejściowy „Dulag 121”. 

Wraz z upływem lat Pruszków przeszedł wiele zmian. Obecnie liczy ponad 60 tys. mieszkańców, nie brakuje małych i średnich firm. Miasto prowadzi wiele inwestycji, które mają poprawić komfort życia pruszkowian.

Setna rocznica nadania praw miejskich to ważne wydarzenie. – Dla mnie ta rocznica ma wielowymiarowy charakter z racji pełnionej funkcji, osobistego przywiązania do Pruszkowa i faktu, że jestem rodowitym mieszkańcem miasta. Jestem dumny z tego. Uważam, że w Pruszkowie dobrze się żyje. Mieszkańcy identyfikują się z miastem – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Miasto ma wspaniałą historię, o czym można przekonać się również dzięki publikacji Księgi protokołów Rady Miejskiej oraz Księgi protokołów magistratu z przełomu lat 1917-1918. – Podczas przeglądania publikacji natrafiłem na informację, że w skład pierwszej Rady Miejskiej wchodził mój kuzyn. Tworzymy miasto od 100 lat, ale pierwsze wzmianki o istnieniu osady pojawiły się wcześniej. W tym roku jedna z parafii obchodzi jubileusz 780-lecia – przedstawia Kurzela.

W związku z 100. rocznicą nadania praw miejskich na 13 listopada zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej, która rozpocznie się o godz. 17.00 w gimnazjum nr 4 przy ul. Hubala 4. Zgromadzeni wysłuchają wykładu o historii Pruszkowa, planowane jest wystąpienia prezydenta oraz zaproszonych gości. Warto dodać, że o 19.30 w kościele św. Kazimierza odbędzie się jubileuszowy koncert 100 lat Pruszkowa, podczas którego wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.