​Nowi honorowi obywatele Brwinowa

Brwinów

Kilka dni temu w Pałacyku Otrębusy wręczono medale nowym honorowym obywatelom gminy Brwinów. Łącznie wyróżniono trzy zasłużone osoby.

Uchwałę w sprawie przyznania trzech tytułów Honorowego Obywatela Gminy Brwinów podjęto już 26 czerwca tego roku podczas sesji rady miejskiej. Wśród wyróżnionych są społecznicy i osoby zasłużone dla lokalnej społeczności: Maria Prosnak-Tyszka, Maciej Nowicki oraz Stanisław Wincenciak.

Maria Prosnak-Tyszka urodziła się w 1938 r. w Brwinowie. Jest wnuczką Stanisława Kowalewskiego, pierwszego w niepodległej Polsce wójta Brwinowa oraz córką Marii i Jana Prosnaków. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1958 r. rozpoczęła pracę w gabinecie rękopisów biblioteki UW i tam pracowała przez całe swoje zawodowe życie. Jako autorytet wiedzy o historii od lat pomaga wszystkim zainteresowanym i próbującym pisać o historii Brwinowa. Sama od wielu lat jest członkiem brwinowskiego koła Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
 
Maciej Nowicki urodził się w Brwinowie w 1939 r. Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Olsztynie na Wydziale Rybackim. Pracował m.in. w Gdańskim Urzędzie Morskim. Do Brwinowa wrócił w 1970 r. Jego sukcesy zawodowe były nagradzane przez Ministra Rolnictwa, m.in. za pracę nad nowelizacją ustawy o rybactwie śródlądowym. Przez trzy kadencje (lata 1994-1998, 1998-2002 i 2006-2010) był radnym Rady Miasta w Brwinowie, a w latach 1998-2002 z powierzenia rady miejskiej był Burmistrzem Miasta i Gminy Brwinów. Maciej Nowicki jest aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.
 
Stanisław Wincenciak urodził się w 1949 r. w Łazówku. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej z roku 1973, gdzie w tym samym roku rozpoczął pracę naukową, a obecnie pełni funkcję prorektora ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych oraz 4 monografii i 6 podręczników. Jest członkiem Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną oraz Złotą Odznaką NOT. Od 1956 r. mieszka w Brwinowie. Dla społeczności Brwinowa dał się poznać jako wieloletni członek zarządu, wiceprezes oraz prezes Brwinowskiego Klubu Sportowego „Naprzód” Brwinów.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.