​Niebezpieczna gra „Niebieski wieloryb” dotarła do Grodziska?

Uncategorized

Portal WPR24.pl dotarł do nieoficjalnych informacji, z których wynika, że 14-latka padł ofiarą niebezpiecznej gry internetowej. Policjanci potwierdzają, że przyjęli zgłoszenie o samookaleczeniu się dziecka, a prokuratura bada okoliczności tego zdarzenia.

Sprawdź też: To nie gra w „samobója”, a chęć zaimponowania

Jeśli się potwierdzi, będzie to kolejny taki przypadek w Polsce. Wcześniej, z głębokimi ranami ciętymi do szpitala trafił 15-latek z Gliwic. W Szczecinie troje nastolatków dokonało samookaleczenia ramion i przedramion ostrym narzędziem. Każda z tych spraw jest szczegółowo wyjaśniania. Wszystko przez internetową grę „Niebieski wieloryb”, która zleca niebezpieczne zadania – samookaleczenia mają być jednym z etapów. „Rozgrywka” kończy się samobójstwem gracza.

Czy mamy styczność z kolejnym takim przypadkiem, tym razem w Grodzisku Mazowieckim? – Mogę potwierdzić, że takie zgłoszenie dotarło do policjantów i sprawą zajmuje się grodziska prokuratura. Chodzi o samookaleczenie się dziecka. Natomiast to czy ma to związek z grą będzie wyjaśnianie – mówi nam asp. szt. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Nieco więcej na ten temat usłyszeliśmy w prokuraturze. – Rzeczywiście są podejmowane czynności, w sprawie która bardzo przypomina tę sprawę opisywaną przez media. Natomiast w chwili obecnej zaplanowane jest przesłuchanie dziecka w obecności psychologa. Dopiero po przesłuchaniu, które odbędzie się w tym tygodniu, będziemy mogli mówić czy mamy do czynienia z podobnym przypadkiem jak ten opisywane przez media. Czynności jakie przeprowadzono dotychczas są bardzo wstępne, ale rzeczywiście jakiś sygnał mieliśmy Została przesłuchana matka dziecka – mówi prok. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim. – Dziecko jest w wieku 14-lat. Mogę powiedzieć tylko, że jest mieszkańcem powiatu grodziskiego – dodaje.

Sprawa jest bardzo poważna. Ostrzeżenie wraz z wyjaśnieniem, o co dokładnie chodzi w tej grze, wydała nawet Prokuratura Krajowa. – Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. „opiekun”, wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie „strasznych” filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat – poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Od kilku dni informacje na ten temat ukazują się w polskich mediach. Po raz pierwszy gra ukazała się w ubiegłym roku w Rosji i według doniesień miało dojść do 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków. Prokuratorzy zwracają się z apelem do rodziców i opiekunów, aby zwracali szczególną uwagę na treści w internecie z jakich korzystają ich pociechy. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości lub zauważymy niepokojące zachowanie swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry „Niebieski wieloryb” lepiej skontaktować się z najbliższą jednostką prokuratury lub policji.

Do sprawy będziemy wracać.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.