​Nie będzie mchu, który „zjada” smog…

Milanówek

Był to jeden z wygranych projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Milanówka na rok 2017. Projekt uzyskał pozytywną opinię, jednak nie będzie realizowany. Dlaczego?

– Na etapie jego przygotowań napotkaliśmy wiele problemów i wątpliwości. Zapadła decyzja, że niniejszy projekt nie będzie realizowany, dlatego należą się Państwu wyjaśnienia – napisano na stronie milanowskiego magistratu.

Jak się okazuje w trakcie przygotowywania procedury przetargowej wyszło, że instalacja znacznie przewyższy planowane koszty, czyli 150 tys. zł. Warto tutaj dodać, że jedynym producentem takiego rozwiązania jest niemiecka firma. Władze miasta twierdzą, że instalacja mogłaby narazić gminę na nieracjonalne gospodarowanie finansami publicznymi. Dlatego też podjęto decyzję o rezygnacji z realizacji tego projektu.

Ale w miejscu jednego projektu zrealizowane zostaną dwa, ponieważ zamiast mchu, który „zjada” smog pojawią się cztery wiaty rowerowe na osiedlu Berliny, jak również będzie wymieniona tam nawierzchnia parkingu. Te dwa pomysły znalazły się na kolejnych miejscach po zwycięskim mchu. 

Co więcej miasto nie rezygnuje z wdrażania ekologicznych projektów. – Pomimo braku realizacji proekologicznego projektu z budżetu obywatelskiego, Milanówek nadal planuje, podjąć działania w walce ze smogiem. Poszukując alternatywnego rozwiązania dla instalacji, skontaktowaliśmy się z miastami, które również rozpatrywały jej wykonanie. Miasto Warszawa otrzymało opinię z SGGW, w której proponuje się zastąpienie jej tzw. zielonymi ścianami z zastosowaniem zimozielonego bluszczu pospolitego – czytamy na stronie internetowej Milanówka. 

Tego typu rozwiązanie ma być tańsze niż instalacje mchu, a pełni podobne funkcje. Na tę chwilę wiadomo, że władze miasta-ogrodu podjęły rozmowy dotyczącą nawiązania współpracy z SGGW. A o etapach realizacji dowiemy się wkrótce.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.